З шести мільйонів жертв Голокосту понад півтора мільйона євреїв було вбито на території сучасної України. Страшна статистика. Але при цьому і за кількістю Праведників народів світу наша країна займає почесне четверте місце — після Польщі, Нідерландів та Франції.
Цих людей могло б бути набагато більше, якби пошук праведників в Україні почався (як в Західній Європі і навіть соціалістичній Польщі) в 1960-і, а не на початку 1990-х, коли більшість героїв, які рятували євреїв, вже пішли з життя, та і самих врятованих залишилося небагато. Проте, 2 659 осіб визнані на сьогоднішній день Яд Вашем українськими Праведниками народів світу.
Крім того, у 1989 році за ініціативою Єврейської ради України (ЄРУ) було введено звання «Праведник України», що присуджується особам, щодо яких є відомості про порятунок ними євреїв в період Голокосту, однак, ці свідчення є недостатніми для комісії Яд Вашем. У тому ж році було засновано і звання «Праведник Бабиного Яру».
Як уже зазначалося, одиниці з цих людей дожили до наших днів, тим важливіша увага, яку держава може проявити до цих героїв. Нещодавно 26 громадянам України рішенням Кабінету міністрів були призначені довічні державні стипендії у розмірі трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (тобто, трохи більше 5500 грн. щомісячно). Серед них — 18 Праведників народів світу, 6 Праведників України, двоє Праведників Бабиного Яру.
В уряді запевнили, що цей список може бути розширений.