Перейти до основного вмісту

Премію, що була названа на честь лікаря-єврея, перейменовано через його расистські погляди

Асоціація американських медичних коледжів (AAMC) оголосила про перейменування премії Абрахама Флекснера. AAMC об'єднує 155 медичних шкіл у США і 17 в Канаді, а премія розміром в $10 000 щорічно вручається за «видатні досягнення в медичній освіті».

Хто ж такий цей Абрахам Флекснер, чиє ім'я з 1958 року носила настільки престижна нагорода? Шостий із дев'яти дітей єврейських іммігрантів з Німеччини, він народився в 1866 році в штаті Кентуккі. У 19 років закінчив престижний Університет Джонса Гопкінса, після чого продовжив освіту в Гарварді та Університеті Гумбольдта в Берліні.

Абрахама вважають великим реформатором вищої (особливо, медичної) освіти в Північній Америці. У 1910 році він випустив методичку, пізніше названу «звітом Флекснера». Цей документ заклав основи сучасної медичної освіти — завдяки йому були підвищені стандарти прийому на відповідні факультети, держава взяла під контроль медичні школи, і навіть модель навчання — шість років плюс два роки клінічної практики — також була запропонована автором звіту.

Абрахам Флекснер та його відомий звіт 1910 року  

 

Водночас він залишався людиною свого часу, до того ж вихідцем з (у нещодавньому минулому) рабовласницького південного штату. «Практика лікаря-негра має обмежуватися представниками його раси», — писав реформатор. Окрім того, Абрахама турбувало, що чорношкірі можуть бути розповсюдниками інфекційних захворювань, що становлять загрозу для білих співвітчизників. Він також рекомендував готувати чорношкірих для роботи санітарами, а не дипломованими лікарями, і скептично ставився до медичної освіти для жінок.

Хай там що, звіт Флекснера призвів до закриття п'яти із семи медичних шкіл, доступних для афроамериканців. Як підкреслюють в AAMC, це негативно позначилось на підготовці чорношкірих лікарів і здоров'ї афроамериканської громади США.

«Тому, визнаючи позитивний вплив, який вчинив Флекснер на сучасну медичну освіту, ми не можемо ігнорувати негативні наслідки його слів та діяльності», — йдеться в заяві директора AAMC д-ра Елісон Вілан. Віднині премія Флекснера буде називатися AAMC Award for Excellence in Medical Education.

Альберт Ейнштейн з Флекснером, 1939 Інститут перспективних досліджень в Принстоні

 

У біографії цього вихідця з традиційної єврейської родини є ще один епізод, який можна трактувати двояко. Наприкінці 1920-х великий єврейський бізнесмен і філантроп Луїс Бамбергер хотів відкрити стоматологічну школу в Ньюарку, куди, на відміну від більшості подібних закладів, єврейських студентів брали б без обмежень. Абрахам Флекснер відрадив його від цього наміру, переконавши витратити $5 млн на створення Інституту перспективних досліджень у Принстоні.

У 1930-му Флекснер очолив новий Інститут і до початку Другої світової прийняв на роботу багатьох учених (зокрема, єврейського походження), які втекли від нацистів. З-поміж них — Джон фон Нейман та Альберт Ейнштейн.

Давати оцінки діячам минулого на основі уявлень сьогодення — заняття вельми безперспективне. Напевно, Флекснер помилявся в тих чи інших своїх рішеннях, розділяючи поширені в ту епоху стереотипи. Керівництво AAMC вирішило на цій підставі зробити оргвисновки й перейменувати названу в його честь премію — і мало на це право. Це навряд чи зменшить внесок непересічного реформатора в сучасну систему медичної освіти.   

Олександр Файнштейн 

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку