Перейти до основного вмісту

Армія Нігерії знесла шість синагог євреїв ігбо

Під час придушення заворушень у південному нігерійському штаті Ріверс, солдати зруйнували шість синагог общини ігбо, вбили десятки протестувальників і заарештували двох осіб за носіння кіпи прямо в синагозі.

40-мільйонний народ ігбо — одна з найбільш впливових етнічних груп у Нігерії. Його мізерна частина — кілька тисяч осіб — сповідує юдаїзм і вважає себе нащадками євреїв, які переселились у Західну Африку приблизно 1500 років тому.

На сьогодні в країні нараховується 26 синагог і приблизно 70 громад ігбо, що підтримують зв'язки з єврейськими організаціями США та Ізраїлю. Ці люди практикують обрізання на восьмий день, вивчають Тору, дотримуються кашруту і святкують єврейські свята.

У період громадянської війни в Нігерії наприкінці 1960-х ігбо склали етнічну основу самопроголошеної держави Біафра. Понад мільйон представників цього народу загинули під час бойових дій і актів геноциду, недарма в міжнародних ЗМІ ігбо іноді називали «євреями Західної Африки».

Донині боротьба ігбо за незалежну державу має «єврейський» аспект. Лідер головної сепаратистської організації «Корінні народи Біафри» (IPOB) Ннамді Кану сповідує юдаїзм і, будучи кілька років тому звинуваченим у державній зраді, постав перед судом в кипі і  таліті. У жовтні 2018 року Кану оголосив про те, що він перебуває в Ізраїлі, й у тому ж році уряд Нігерії оголосив IPOB терористичною організацією, що багато хто розцінив як політичне переслідування.

Боротьба з прихильниками Біафри нерідко супроводжується нападами на синагоги ігбо в якості залякування. Саме це відбувається сьогодні, коли в штаті Ріверс розпочалися протести проти жорстокості поліції, які спричинили жорстку відсіч з боку силовиків. 

У відповідь на репресії Кану написав у своєму твіттер-акаунті: «Наша синагога Бейт Кнесет Амуд а-Емет в Обігбо була зруйнована бульдозером. Найбільша синагога в Біафрі. Насправді, дуже сумно. Наслідки переслідування євреїв Біафри будуть жахливими. Досить розмов!».

Водночас держава Ізраїль офіційно не визнає ігбо євреями, хоча ізраїльська організація «Шавей Ісраель», що займається пошуком «втрачених колін», підтримує постійні контакти з цією громадою.

Констянтин Мельман

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку