Перейти до основного вмісту

Нащадок вихідців із Галичини став лідером більшості в Сенаті США

Демократ Чарльз Елліс (Чак) Шумер зайняв пост лідера більшості в Сенаті США. Це стало можливим після виборів у штаті Джорджія, перемогу на яких здобули два демократи — Джон Оссофф і Рафаель Ворнок, відібравши, таким чином, контроль над Сенатом у республіканців.

Майбутній політик народився в Брукліні, але його дід був родом із Чорткова, який входив тоді до складу Австро-Угорської імперії. «Мій дідусь Яків був динамічною людиною, він прищепив мені любов до політики, — згадував сенатор в одному з інтерв'ю. — Він був ідеалістом і… завжди говорив, що доля не дала йому шанс. Він був занадто бідним». Яків — син одного з кращих учнів Чортківського цадика — прожив 93 роки й побачив, як його онука обрали до Конгресу США у 1980-му. «Він отримав трохи нахес», — посміхається Шумер.

Успіх Чака був зовсім не визначений наперед. «Хлопчина з Брукліна, син дезінсектора й домогосподарки, нащадок жертв Голокосту, — так сенатор почав своє звернення до колег уже в новій якості. — Те, що я повинен стати лідером нової більшості в Сенаті, — величезна відповідальність. Страхітлива, у біблійному розумінні цього слова, як у ангелів, що тріпотливі в благоговінні перед Б-гом. Сьогодні я відчуваю всю тяжкість цієї відповідальності».

У 1967-му юнак із відзнакою закінчив школу Джеймса Медісона в Нью-Йорку, серед випускників якої — кілька лауреатів Нобелівської премії. Старшокласником він брав участь у телевікторині «It's Academic» і допоміг своїй команді виграти кубок Нью-Йорка, правильно відповівши на питання про пігмент білої фарби — диоксид титану. На академічному тесті SAT для абітурієнтів вузів випускник набрав рекордні 1600 балів з 1600. У Гарвардському коледжі (найстаріший вищий навчальний заклад США) Шумер почав вивчати органічну хімію, але потім зробив вибір на користь суспільних наук.

Здобувши диплом із відзнакою, молодий чоловік продовжив освіту у Юридичній школі Гарварду. У 1974-му 23-річний д-р права Чарльз Шумер став наймолодшим членом Законодавчих зборів штату Нью-Йорк із часів Теодора Рузвельта. Він пропрацював тут шість років, після чого був обраний у Конгрес від округів Бруклін і Квінс.

У 1998-му Шумер уперше став сенатором США, відтоді кілька разів переобирався й жодного разу не програвав вибори. Він пишається тим, що упродовж усього терміну перебування в Сенаті щорічно відвідує всі 62 округи Нью-Йорка — цим не може похвалитися жоден сенатор із Великого яблука. У нього репутація політика, який розв’язує проблеми середнього класу — від муніципальних податків до створення робочих місць.

Коли стало відомо, що корпорація Canon хоче переїхати зі своєї штаб-квартири в Нью-Йорку через погану дорожню інфраструктуру, сенатор домігся фінансування дорожніх робіт заради збереження робочих місць і надходжень податків до бюджету штату.

Схильність Шумеру до публічності стала притчею во язицех. Сенатор-республіканець Боб Доул одного разу пожартував, що «найнебезпечніше місце у Вашингтоні — між Чарльзом Шумером і телекамерою».

Після президентських виборів 2016 року Шумер заявив, що Демократична партія програла через брак «сильного, сміливого економічного послання».

В галузі зовнішньої політики сенатор-демократ дотримується вельми жорсткої лінії. Свого часу він голосував за війну в Іраку, у 2016-му зажадав від Конгресу розслідування втручання Росії у справи США і в тому ж році приєднався до ряду колег-республіканців, закликавши створити комітет із кібербезпеки у відповідь на погрози з боку Китаю і Ірану.

Разом із сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом Шумер різко критикував торговий дисбаланс між США й Китаєм, звертаючись до Білого дому з проханням визнати Китай «винним у валютних маніпуляціях» відповідно до закону 1988 року.

Новий лідер сенатської більшості відомий також як переконаний прихильник Ізраїлю. Шумер є співавтором постанови Сенату, що відкидає резолюцію ООН, яка засудила будівництво ізраїльських поселень. Сенатор навіть розкритикував «свого» президента Барака Обаму, заявивши: «Попередні адміністрації — як демократи, так і республіканці — захищали Ізраїль від примх цього упередженого інституту (ООН). На жаль, утримавшись при голосуванні по резолюції ООН №2334, ця адміністрація не пішла цим шляхом».

У 2015 році Чак Шумер був одним із дуже небагатьох конгресменів і сенаторів-демократів, які виступили проти ядерної угоди з Іраном.

Чак Шумер на гей-прайді, Нью-Йорк. Фото: David Shankbone  Сенатор запалює ханукію з онуком Ноахом

 

У травні 2017 року сенатор став співавтором Закону про заборону бойкоту Ізраїлю. Закон оголосив бойкот федеральним злочином, максимальне покарання за яке передбачає 20 років ув'язнення. Він також легалізував відмову США від укладання угод із підрядниками, які бойкотують Ізраїль.

У травні 2018 року лідер сенатської меншості Шумер похвалив президента Дональда Трампа за відкриття посольства США в Єрусалимі, заявивши, буквально: «Я аплодую президентові Трампу за це». Раніше він критикував главу Білого дому за «нерішучість» у здійсненні цього кроку.

У серпні того ж року у відповідь на звинувачення Трампом американських євреїв, які голосують за демократів, у «нелояльності», Шумер написав у Twitter: «Коли він (Трамп) звертається до стереотипу, який століттями використовували проти євреїв із жахливими наслідками, він заохочує — свідомо чи несвідомо — антисемітів у всьому світі».

6 січня цього року, коли прихильники Трампа штурмували Капітолій, Шумера разом із тодішнім лідером сенатської більшості республіканцем Мітчем Макконнеллі евакуювали з будівлі. Утім, і при новому президенті життя Чака не обіцяє бути легким — Сенат розділений рівно порівну між двома партіями й лише голос віце-президента Камали Харріс забезпечує демократам мінімальну перевагу. Так що основні перемоги нащадка чортківських хасидів ще попереду.   

Олександр Файнштейн

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку