Відомий ізраїльський історик, професор Міхаель Бар-Зохар оголосив про свій намір балотуватися на пост президента країни. Каденція нинішнього президента — Реувена Рівліна — добігає кінця, у найближчі місяці пройдуть вибори нового глави держави. Хоча в парламентській республіці президент виконує, головним чином, церемоніальні функції, посада ця вельми почесна.
«Все життя я робив усе для своєї країни — пішов добровольцем на курси пілотів, служив у десантних військах, брав участь у чотирьох війнах, одного разу для цього довелося спеціально прилетіти з-за кордону, — заявив 83-річний професор в інтерв'ю «Ісраель а-Йом». — Ми живемо в найдивовижніший період історії ...але кілька місяців тому я прийшов до розуміння, що ні Іран, ані Хезболла, а наші внутрішні розбіжності становлять небезпеку для Ізраїлю».
Пояснюючи своє рішення брати участь у виборах, Бар-Зохар підкреслив, що на посту президента спробує ініціювати новий договір між світськими й релігійними, домогтися взаєморозуміння із євреями діаспори, вселити нову надію в молодь, об'єднати суспільство навколо «єврейських, сіоністських і моральних цінностей, заради яких працював усе життя».
Біографія Бен-Гуріона івритом та англійською, написана Бар-Зохаром |
Бар-Зохар народився в Болгарії, емігрував до Ізраїлю дитиною в 1948-му, закінчив факультет політології Єврейського університету в Єрусалимі й отримав докторський ступінь у Сорбонні. У 1964-му молодий дослідник почав писати біографію Давида Бен-Гуріона, який надав Міхаелю свої щоденники й особистий архів. Крім того, перший прем'єр-міністр дозволив Бар-Зохару супроводжувати себе на різних зустрічах і публічних заходах. Біографія прем'єра вийшла в багатьох країнах світу, включно з США, Німеччиною, Францією, Великобританією, Іспанією і, зрозуміло, Ізраїлем.
Історик брав участь у чотирьох війнах, стояв біля витоків партії РАФІ, кілька років був депутатом Кнесету. Він відомий і як автор численних документальних і художніх книг про спецслужби, військові кампанії, внутрішню й зовнішню політику Ізраїлю.
У 2001 році Бар-Зохар був нагороджений Орденом Почесного легіону. Незважаючи на вік, професор веде активне громадське життя, що і спонукало його висунути свою кандидатуру на пост президента країни.
Констянтин Мельман