За сто кілометрів від Мехіко, біля курортного містечка Ікстапан-де-ла-Саль заклали наріжний камінь «міста Тори», призначеного для молодих релігійних євреїв.
Тут буде все необхідне для єврейського способу життя — єшиви й синагоги, колелі та мікви, а також кошерні супермаркети, школи, медичний і спортивний центр, громадські басейни й парки, і т.ін.
Ініціатор проекту — 54-річний девелопер і власник мережі ресторанів Моше Шемарія, відомий як філантроп і засновник проекту «Тора у твій дім». Одна з його цілей — дозволити молодим євреям не відволікатися від вивчення Тори, забезпечивши гідний рівень життя й розвинену інфраструктуру. Позики на придбання будинків будуть безвідсотковими, мова на даний момент йде про котеджі від 140 до 270 квадратних метрів вартістю від $100 000 до $220 000.
Хоча в першу чергу Сьюдад-де-ла-Тора запрошує місцевих юдеїв (єврейська громада Мексики налічує 70 000 осіб), тут будуть раді бачити і одноплемінників з інших країн Латинської Америки. В потенціалі місто розраховане на 2000 — 3000 будинків, що чимало, з огляду на традиційно великі ортодоксальні родини.
Ікстапан-де-ла-Саль — одне з найкрасивіших місць Мексики, з прекрасним кліматом (середньорічна температура + 20°C), гарячими джерелами, сталактитовими печерами і відмінною екологією.
Батько п'яти дітей Моше Шемарія прийшов до релігії у свідомому віці й сьогодні зразком для нього є не успішний бізнесмен, а талмід-хахам. Сам девелопер вивчає Тору щодня, вранці і ввечері, і спонукає до цього інших євреїв. У рамках започаткованого ним проекту «Тора у твій дім» приблизно 20 вчителів приходять в різні сім'ї, не тільки викладаючи традицію, але й будучи особистими наставниками своїх «підопічних».
Ідею Сьюдад-де-ла-Тора підтримали великі рабинські авторитети як у США та Ізраїлі, так й у самій Мексиці. Десятки рабинів і голів громад виявили зацікавленість у проекті ще до публікації всіх подробиць, а деякі навіть забронювали будинки для своїх дітей.
Прикладом для майбутнього мексиканського міста послужив американський Лейквуд у штаті Нью-Джерсі, де майже 2/3 населення складають євреї-ультраортодокси. У Лейквуді розташована найбільша в діаспорі єшива, де навчається 6 500 студентів.
Сьюдад-де-ла-Тора обіцяє стати ще більш комфортним місцем для життя. Нещодавно пройшла урочиста церемонія закладення наріжного каменю єврейського міста, яка супроводжувалася грандіозним концертом відомих хасидських виконавців у супроводі хору з 140 дітей.
Олександр Файнштейн