Ізраїльський гімнаст Артем Долгопят, який репатриювався з України, став чемпіоном у вільних вправах на олімпіаді у Токіо. За всю історію олімпійського руху ізраїльські спортсмени завоювали 12 медалей, серед яких була всього одна золота — її отримав яхтсмен Галь Фрідман у 2004 році.
24-річного гімнаста вже привітали з перемогою прем'єр-міністр країни Нафталі Беннет і президент Іцхак Герцог. «У мене немає слів, щоб висловити свою радість, — зазначив спортсмен під час бесіди з президентом. — Я зробив це заради всього народу Ізраїлю і... дуже радий, що весь Ізраїль стежив за моїми виступами».
Привітав чемпіона в прямому ефірі ізраїльського телебачення і батько — Олег Долгопят, теж колишній гімнаст.
Артем народився 16 червня 1997 року в українському місті Дніпропетровську (нині — Дніпро), гімнастикою займався з 6 років, а в 11 вже тренувався щодня по 4-5 годин. Батько працював інженером на залізниці, мама — продавчинею. Хлопчик ніколи не стикався з антисемітизмом і вважав себе українцем, хоча знав, що одна з бабусь — єврейка. До 12 років він вже був двократним чемпіоном України у своїй віковій категорії, тренер хотів готувати Артема в національну збірну, але для цього потрібно переїхати до Києва і жити в інтернаті.
Тоді сім'я прийняла рішення про від'їзд до Ізраїлю — в одному з інтерв'ю Артем згадує, що спочатку доводилося непросто, але батьки робили все, щоб підліток продовжував тренуватися. Його першим тренером став Сергій Вайсбург, згодом — головний тренер чоловічої ізраїльської збірної.
У 17 років Долгопят брав участь у літніх юнацьких Олімпійських іграх, де зайняв 5-е місце в опорному стрибку і 7-е у вільних вправах. У 2017-му спортсмен завоював срібну медаль чемпіонату світу, наступні три роки не раз ставав срібним призером Європи і світу, а в 2020-му став чемпіоном Європи. Артем — один з небагатьох гімнастів у світі, які виконують на вільних вправах елемент вищої категорії складності — потрійне сальто назад.
Від Олімпійського комітету Ізраїлю за золоту медаль Долгопят отримає 500 тисяч шекелів (трохи більше $150 тисяч).
Костянтин Мельман