44-річна Джесіка Меїр вже увійшла до Книги рекордів Гіннеса як перша жінка, яка вийшла у відкритий космос. Наступним своїм досягненням вона бачить висадку на Місяці.
Джессіка — молодша з п'яти дітей Йосефа і Улли-Брітт Меїр. Її батько народився в 1925 році в Багдаді, в дитинстві переїхав у підмандатну Палестину, брав участь у Війні за незалежність Ізраїлю, навчався на лікаря у Швеції, де і одружився з матір’ю Джесіки. Там же народилися старші брати і сестри майбутньої астронавтки, але сама вона виросла в містечку Карибу (штат Мен), на кордоні з Канадою.
Незважаючи на те, що Улла-Брит не пройшла гіюр, Джессіка вважає себе єврейкою — вона з дитинства відвідувала синагогу, пройшла бат-міцву, а на орбітальну станцію взяла з собою ізраїльський прапор і ...пару шкарпеток із зіркою Давида.
Відправитися у космос дівчинка мріяла з дитинства, а молодіжний космічний табір в Університеті Пердью (який закінчили 23 астронавта!), kише змотивував її до подальших дій. Ще в роки навчання в Університеті Брауна Меїр брала участь у студентських експериментах НАСА, а отримавши ступінь бакалавра біології з відзнакою, відразу ...вирушила до Франції. Через рік вона закінчила Міжнародний космічний університет в Страсбурзі, отримавши диплом магістра космічних досліджень.
Кандидат в астронавти | Джессіка на тренуванні для навчання виходу у відкритий космос |
З 2000 до 2003 року Джессіка працювала в лабораторії Lockheed Martin, вивчаючи фізіологію людини, паралельно брала участь у дослідницьких польотах на літаку NASA зі зниженою гравітацією, а також значилася акванавтом у програмі NASA Extreme Environment Mission Operations. У 2009-му жінка отримала ступінь доктора біології моря в Інституті океанографії Скріппса. Її дисертація була присвячена фізіології тварин в екстремальних умовах, зокрема, імператорським пінгвінам, що мешкають в Антарктиді. Свого часу дослідниця взяла участь в дайвінг-експедиціях Смітсонівського інституту в Антарктику і Беліз.
У 2012 році д-р Меїр отримала ставку в Гарвардській медичній школі, де продовжила свої дослідження, а в червні 2013 року удостоїлася увійти в черговий набір NASA — найменший (всього 8 осіб) за 44 роки.
У перший свій політ Джессіка відправилася 25 вересня 2019 року з космодрому Байконур в якості бортінженера «Союз МС-15» і екіпажу Міжнародної космічної станції. Вона провела на орбіті більше 200 діб і зробила (з колегою Крістіною Кох) три виходи у відкритий космос загальною тривалістю 21 годину 44 хвилини.
Після першого виходу (який потрапив у Книгу рекордів Гіннеса) жінкам подзвонив президент США Дональд Трамп, відзначивши їхні заслуги в освоєнні космосу.
Меїр — четверта єврейка, яка побувала у космосі. Крім того, маючи подвійне — американське та шведське — громадянство, вона також вважається першою жінкою-космонавтом Швеції. Журнал Time назвав д-ра Меїр однією з 100 найвпливовіших людей 2020 року.
Джессіка захоплюється лижним і велоспортом, бігом, футболом, плаванням, дайвінгом і любить грати на флейті-пікколо. Вона також має ліцензію пілота-аматора.
Ізраїль Меїр вважає частиною свого життz — тут живе більшість її родичів по батьківській лінії, в перший раз вона приїжджала в єврейську державу ще в дитинстві з батьками і братом, а в 2016 році виступала з доповіддю у Хайфі на літній сесії Міжнародного космічного університету.
На сьогоднішній день Джессіка Меїр входить у клуб з 64 жінок-космонавтів, причому, за кількістю днів, проведених на орбіті — вона в першій десятці. З грудня минулого року астронавт бере участь в програмі Artemis, у рамках якої в 2024 році на Місяці повинна висадитися перша жінка. Джессіка — одна з дев'яти кандидаток, вибраних для перших місій проекту, кінцева мета якого — створення місячної інфраструктури та формування «космічної» економіки.
Максим Суханов