Відомо понад 70 статуй The Beatles, розкиданих по всіх континентах, але досі немає пам'ятника людині, завдяки якій четвірка з Ліверпуля стала рок-групою №1 у світі. Недарма Браяна Епштейна часто називають п'ятим бітлом, і він заслужив на це прізвисько.
Його дід Ісаак прибув до Великобританії у 1890-х роках із Литви, бабуся Діна також народилася в Російській імперії. Пара володіла меблевим магазином у Ліверпулі, а потім розширила бізнес, продаючи музичні інструменти та побутову техніку. До речі, батько Пола Маккартні одного разу придбав піаніно в магазині Епштейнів NEMS (North End Music Stores). На початку 1960-х молодий Браян став керівником нещодавно відкритого сімейного магазину, який незабаром став одним із найбільших у Північній Англії. Недалеко звідси, на пожертвування ентузіастів, буде споруджено пам'ятник. Асортимент справді вражав, але коли декілька покупців поспіль запитали платівку The Beatles, Браян здивувався, що не знає цього гурту. Тому 9 листопада 1961 року вирушив до The Cavern Club у самому центрі міста, де вперше почув нікому не відомий квартет.
Вхід у The Cavern Club у 1963 році і сьогодні |
Їхній стиль одягу та манери розчарували парубка, але… четвірка мала якийсь магнетизм. Абсолютно не маючи досвіду в музичному бізнесі, Браян став менеджером The Beatles, розробивши їхній сценічний образ. Завдяки репутації власника «кращої крамниці грамплатівок на півночі Англії», він домовився про запис першого альбому гурту в студії EMI, який приніс музикантам популярність. Так чи інакше, золотий період четвірки Ліверпуля пов'язаний з ім'ям Епштейна, якого бітли називали «Еппі» або «Брі».
Браян був гомосексуалом, про що було відомо його друзям та знайомим, у тому числі членам групи. Хоч Леннон часто і відпускав саркастичні коментарі щодо орієнтації Епштейна, це не виходило за межі The Beatles. Одного разу один із друзів Леннона з художньої школи — Ян Шарп, — відпустив уʼїдливий коментар на адресу Епштейна, і, незважаючи на вибачення, був миттєво «відлучений». Маккартні відправив йому листа з проханням не вступати в контакт із будь-ким із четвірки. На той час у Британії ще діяло законодавство, яке обмежувало права ЛГБТ, тому менеджер часто проводив відпустку в таких місцях як Амстердам чи Барселона, де відношення до гомосексуалів було толерантнішим.
Браян Епштейн | Будинок на Chapel Street у Лондоні, де жив і помер менеджер The Beatles |
Смерть Епштейна в серпні 1967-го стала початком кінця для The Beatles, що підтверджував Джон Леннон. 32-річний чоловік помер від передозування препарату Carbrital — поліція офіційно визнала це нещасним випадком. Шість таблеток були нормальною дозою снодійного, але в поєднанні з алкоголем призвели до смерті. Браяна поховали на єврейському цвинтарі Ліверпуля, де рабин Норман Соломон, що проводив обряд, зневажливо відзначив, що Епштейн був «символом недуги нашого покоління». За декілька тижнів усі четверо бітлів були присутні на поминальній службі за своїм менеджером у Новій лондонській синагозі.
Проект встановлення пам'ятника здобув підтримку міської влади та низки знаменитостей зі світу шоу-бізнесу. На сьогодні одержано щедрі пожертвування від донорів зі США, Канади, Японії, Мексики, Швеції, Італії, Франції та інших країн.
Голова Департаменту музики в мерії Ліверпуля і представник ЮНЕСКО Кевін Макманус підкреслив, що Епштейн назавжди змінив музичний менеджмент і є настільки важливою фігурою в історії міста, що заслуговує на визнання.
Максим Суханов