Єврейська тематика в найрізноманітніших її зводах останніми роками дуже популярна в українській публіцистиці, літературі, драматургії та художній творчості. Щоправда, у світі вітчизняної поп-музики мало виконавців, які працюють на українсько-єврейському перехресті.
Сюжети, які обговорюються на сторінках ЗМІ або дискусійних форумах, не так легко вплітаються в мову естради. Особливо трагічна тема Катастрофи українського єврейства. Співачці Аллі Лич, яка виступає під псевдонімом Shir Yeshim, це вдається.
Сценічний псевдонім Shir Yeshim був придуманий в емоційному пориві, і, за словами Алли, налаштовує її на «гарну творчу життєву хвилю».
Єврейська тема в піснях Алли з'явилася невипадково. Співачка народилася в Первомайську Миколаївської області, яке виникло внаслідок злиття великого єврейського містечка Богополь, села Голта та містечка Ольвіополь. У 1924 році з 23 000 жителів Первомайська 40% становили євреї, у місті було 11 синагог. Після війни в місті збудували великі військові об'єкти, для обслуговування яких стали запрошувати спеціалістів із різних куточків СРСР.
Дівчина із єврейської родини закінчила місцеву музичну школу за класом фортепіано, а потім Полтавське музучилище. У 2013 році Алла здобула диплом Київського інституту музики імені Глієра за фахом викладач вокалу, звукорежисер та соліст естради.
«Мій режисерський підхід до виконання пісні та вибору образів допомагають краще донести до слухача ідею твору», — каже Shir Eshim. Крім того, свого часу Алла здобула В.А. з відзнакою у Відкритому університеті Ізраїлю.
У творчому активі співачки — перша й поки що єдина пісня про Голокост українською мовою — «Шість мільйонів», аранжування для якої зробив відомий музикант Дмитро Гершензон. «Ця робота завдавала мені майже фізичного болю, — зізнається Алла. — Дуже страшно пропускати через себе цю тему, але я хотіла, щоб у композиції було щось життєствердне, адже, незважаючи ні на що, ми вижили як народ».
Shir Yeshim співає, що Голокост знищив цілий світ, а разом із ним і мрії людей, їхні надії та плани. Загинули й ті, хто не встиг народитись і привнести в життя щось нове та унікальне.
Говорячи про українсько-єврейські стосунки, співачка згадує свій дитячий досвід, спілкування із сусідами, яким було цікаво дізнатися щось про єврейські традиції. Святу Песах присвячено композицію Алли «Хай Барі Ям». Чи варто говорити, що ідея про вихід із рабства є вкрай актуальною і для сучасного українського суспільства.
Одна з найкращих пісень в активі співачки — «Тато» — носить особистий характер. «Моя остання телефонна розмова з батьком була досить короткою, він погано почував себе, але сказав, що вдячний мені за все, що любить мене, — згадує Алла. — Голос його звучав так, ніби це наша остання розмова. А потім був ще один дзвінок, і мама сказала, що батько пішов».
Інша пісня — «Погляд» — взагалі біографічна. Її частково записали в пологовому будинку, тому на треку чутно перші звуки, виголошені донькою співачки. За два місяці композицію доповнили вже на студії записом голосу малечі. Так що «Погляд» можна вважати першою в історії українського шоу-бізнесу піснею, виконаною дуетом із новонародженим немовлям.
Наразі співачка з чоловіком мешкають у Лос-Анджелесі, де Shir Yeshim очолює студію звукозапису Oshermix. «У музики немає мови, за умови, що вона справжня», — говорить Алла.
Її чоловік Юрій Лич — відомий український саунд-продюсер, досягнення якого відзначені в Книзі рекордів України. За двадцять років він записав безліч концертів за участю Віктора Павліка, гурту «Океан Ельзи», Наталі Могилевської, Олени Вінницької, Ані Лорак тощо.
«Я вдячна долі, яка постійно зводить мене з напрочуд талановитими людьми, які надихають мене на нові пісні, — каже Shir Yeshim. — Час пролітає швидко, і лише справжня творчість здатна призупинити його біг».
Юрій Корогодський, спеціально для «Хадашот»