Майбутній член айнзацкоманди Оберлендер народився 15 лютого 1924 року в селі Молочанськ Запорізької області в родині німецького походження. Власне, називатися Молочанськ, засноване німецькими колоністами-менонітами поселення Гальбштадт стало лише в 1915-му році.
5 жовтня 1941 місто було окуповане нацистами, а незабаром в Молочанську відкрилося бюро Deutsche Volksliste, де реєстрували фольксдойче. Гельмут пішов добровольцем в Waffen-SS і став перекладачем в айнзацкоманді 10. До липня 1943-го він служив в Айнзацгрупі D, що діяла на території південної України і Бессарабії (на її рахунку — 92 000 убитих євреїв до кінця 1941 року). Оберлендер брав участь у знищенні ромів і євреїв на окупованій території.
У січні 1943 року він був нагороджений Залізним хрестом 2-го класу. У липні 1943-го Гельмута відправили рядовим на Східний фронт, де він був поранений в кінці 1944 року і зустрів закінчення війни в тиловому госпіталі.
Молодий чоловік осів в Карлсруе на південному заході Німеччини, а в 1954-му з дружиною Маргарет емігрував до Канади. Приховавши своє минуле, в 1960 році він отримав громадянство Канади і багато років керував будівельним бізнесом.
У 1995 році, коли відкрилися факти служби Оберлендера в Айнзацгрупі D, уряд Канади ініціював проти нього процес денатуралізації і депортації. Чотири рази за чверть століття його позбавляли канадського громадянства, але ці рішення скасовувалися апеляційними інстанціями.
Нарешті, в грудні минулого року Верховний суд Канади відхилив чергову апеляцію 95-річного Оберлендера. При депортації до Німеччини, громадянином якої він колись був, колишнього солдата, можливо, чекає судовий процес. Кілька років тому в ФРН стали переслідувати осіб старше 90 років за співучасть в нацистських військових злочинах.
Лідери «Бнай Бріт Канада» вже закликали прем'єр-міністра Джастіна Трюдо розпочати депортацію військового злочинця, підкреслюючи, що країна «не може і далі дозволяти знущатися над своїми законами».
Борис Вайнер