Зі 100 найкращих пристроїв року, що минає, за версією журналу Time, шість були розроблені або випущені в Ізраїлі.
Так, компанія Beewise представила перші у світі роботизовані вулики, що дають змогу бджолярам дистанційно лікувати бджіл і доглядати за ними. Мало хто знає, що останнім часом бджолині колонії скоротилися на 40% через шкідників, отруєння пестицидами, зміну клімату, а також стрес, спричинений перевезенням бджіл в нові місця для запилення.
Тож не дивно, що ціни на мед зросли за десять років на 50%. Засновник Beewise Саар Сафра зазначає, що це б'є не тільки по бджільництву. Бджоли запилюють сьогодні 75% овочів, фруктів і насіння у світі, а також 35% всіх сільськогосподарських угідь. Якщо не зупинити зменшення популяції, то фрукти, горіхи й багато овочів доведеться замінити рисом, кукурудзою й картоплею.
Тому ізраїльтяни вигадали Beehome — контейнер, де живуть 40 колоній (приблизно 2 млн бджіл), нашпигований технологіями комп'ютерного зору, датчиками і роботизованими маніпуляторами, що забезпечують догляд за бджолами в режимі реального часу.
У тій же категорії — «Штучний інтелект» — відзначено ізраїльський додаток TrialJectory, який допомагає онкохворим підібрати оптимальну схему лікування. Розробники підкреслюють, що алгоритм пошуку оптимальних для конкретного пацієнта методик дає змогу виділити замість сотень результатів усього 2-3-5, але саме тих, які максимально відповідають діагнозу, індивідуальним особливостям і потребам хворого. Усе це для пацієнта абсолютно безкоштовно, — запевняє голова компанії Цвія Бадер. Прибутковість забезпечують фармацевтичні компанії, які спеціалізуються на відповідних методиках. Завдання TrialJectory — просканувати тисячі історій хвороб, безліч досліджень, сформувати рекомендації та зв'язати користувача з потрібним постачальником медичних послуг.
Однією з найкращих інновацій в категорії «Виховання» визнано складане автокрісло «Mifold Hifold» від компанії Carfoldio Ltd. з Раанани. Його винайшов новий репатріант з британського Лідса, батько чотирьох дітей Джон Самрой. Йому вдалося розробити модель, яка вміщується в дитячий рюкзачок і водночас підходить для хлопців від 4 років до 12 років і налаштовується по 243 параметрах! Ізраїльське чудо-крісло вже продається в ста країнах світу
Рятувати людські життя покликаний інший ізраїльський гаджет — Augmedics Xvision, який являє собою шолом із прозорим дисплеєм і навігаційну систему, що дає можливість хірургові бачити пацієнта «наскрізь», контролюючи положення хірургічних інструментів.
Здоров'ю та довголіттю сприяє замінник цукру від компанії DouxMatok з Петах-Тікви. При збереженні того ж рівня солодкості новий продукт знижує реальний рівень споживання цукру на 40%.
Жителів мегаполісів зацікавить розкладний електромобіль City Transformer, який розвиває швидкість до 90 км/годину і здатний паркуватися на місцях для мотоциклів. Експлуатація електрокара, за словами його розробника д-ра Асафа Формоза, обходиться в 1 євро на 100 км.
Віктор Маковський