Перейти до основного вмісту

В Одесі з'явився мурал із портретом Жаботинського

У 1880 році в будинку на Базарній, 33, народився майбутній письменник, публіцист і перекладач, ідеолог ревізіоністської течії в сіонізмі, засновник Єврейського легіону, «Іргуна» й «Бейтара» Володимир Жаботинський.

Днями будівлю прикрасив величезний портрет видатного одесита, який художниця Леся Верба створила на замовлення посольства Ізраїлю. Кілька місяців пішло на погодження ескізу, але сама робота була зроблена в найкоротші терміни. «Для мене Жаботинський, насамперед, письменник і автор моєї улюбленої книги про Одесу», — зізналася художниця порталу УСИonline.

На Базарній вулиці на половину будинків впору вішати меморіальні дошки. Тут народилися Едуард Багрицький, Валентин Катаєв і його брат — співавтор «Дванадцяти стільців» і «Золотого теляти», а єврейська історія вулиці заслуговує окремої розповіді. В одній будівлі жив видатний історик Шимон Дубнов, в іншому — письменник-палестинофіл Моше Лілієнблюм, на Базарній працював Єврейський сирітський будинок, діяло Товариство допомоги бідним євреям, єшива, чоловіче єврейське приватне училище, на цій вулиці розташовувався Одеський рабинат, Рада духовного правління синагог і молитовних будинків, і решта, і решта. Незважаючи на те, що сім'я Жаботинського була досить асимільованою, атмосфера вулиці вплинула на становлення Володимира.

Юний Жаботинський, 1903 Перше видання роману «П'ятеро», Париж, 1936  

 

Водночас, його юнацькі захоплення були далекі від національних проблем. У 17 років Жаботинський переклав «Ворона» Едгара По, і цей переклад був визнаний найкращим російською мовою. У 18 молодий чоловік став іноземним кореспондентом (в Берні, а пізніше в Римі) газет «Одесский листок» і «Одесские новости». Він багато роз'їжджав світом, і востаннє відвідав Одесу влітку 1915-го. Потім було створення Єврейського легіону, а після Першої світової сіоніст Жаботинський осів у Палестині, звідки його неодноразово виганяла британська влада. У 1936-му він пише роман «П'ятеро» — своєрідне визнання в любові рідному місту. Жити йому залишалося чотири роки…

Сьогодні в Одесі на вулиці Єврейській, і встановлено меморіальну дошку на честь Володимира (Зеєв) Жаботинського, у його честь названа одна з вулиць, а мурал, що з'явився днями, став ще однією даниною пам'яті визначному одеситу.

Констянтин Мельман

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку