Перейти до основного вмісту

Кандидат у прем’єр-міністри Румунії захоплюється відомим антисемітом

Калін Джорджеску з ультраправої партії AUR — відома людина в Румунії. 17 років він пропрацював в ООН як експерт у галузі сталого розвитку, обіймав посаду голови Інституту глобального розвитку ООН, очолював Європейський дослідницький центр Римського клубу.

Минулого року рідна партія рекомендувала Джорджеску на посаду прем’єр-міністра, але кандидатура не пройшла. Політика неодноразово критикували за проросійські заяви, але відзначився він і на антисемітському фланзі. Ще минулого року Калін включив «батька» легіонерського руху Корнеліу Кодряну до свого списку національних героїв. А нещодавно в ефірі каналу Antena 3 заявив, що Кодряну «боровся за моральність людини».

Насправді цей «мораліст» ще 1923 року очолив масові протести проти надання громадянства євреям, влаштувавши заворушення у єврейському кварталі Ясс. Пізніше розгорнув цілу антисемітську кампанію, звинувачуючи євреїв у посяганні на духовну спадщину румунів та наругу над церквою. З 1927 року Легіон став влаштовувати єврейські погроми, що почалися з підпалу синагоги у місті Орадя.

Радикал рішуче підтримав прихід до влади в Німеччині Адольфа Гітлера, а апофеозом його кар'єри стала організація вбивства прем'єр-міністра Іона Дукі. У результаті екстреміст отримав 10 років каторги за антиурядову діяльність, а у ніч з 29 на 30 листопада 1938 року його було вивезено за наказом Кароля II з в'язниці у ліс під Бухарестом і вбито. Харизматичного фанатика на прізвисько Капітанул (капітан) порівнювали з Гітлером та Муссоліні.

Зустріч Гітлера з Йоном Антонеску Похорон Корнеліу Кодряну

 

Сьогодні деякі ультраправі в Румунії вважають його святим мучеником, виходячи на мітинги з іконами з обличчям Кодряну. Щороку 30 листопада у день пам'яті Кодряну націоналісти збираються у лісі Тинкебешті, де організовують фестивалі на честь свого лідера.

Через два роки після смерті Кодряну започаткований ним рух увійшов до складу профашистського уряду Йона Антонеску. Щоправда, у січні 1941-го легіонери збунтувалися проти кондуектора, вступивши у сутички з румунською армією після чергової серії єврейських погромів. Під час однієї з розправ легіонери загнали євреїв на бійню, вбили їх і вивісили трупи на гачки, після чого розрубали.

Так чи інакше Джорджеску став першим за багато років видатним політичним діячем, який відкрито вступився за Кодряну в ефірі великого телеканалу, — повідомляє JTA. На цьому фоні характеристика Антонеску як «мученика», дана колишнім експертом ООН, не привернула такої пильної уваги.

Єврейські організації очікувано обурилися, а співголова AUR Джордж Сіміон заявив, що коментарі Джорджеску «аж ніяк не відображають позицію партії», додавши, що тому «доведеться пояснити» свої висловлювання. В інтерв'ю JTA він навіть припустив, що партія позбавить посади почесного президента AUR. Сіміон також зазначив, що позиція партії відповідає прийнятому в Румунії закону, який передбачає відповідальність за заперечення Голокосту.

Щоб розвіяти сумніви в антисемітизмі своєї політичної сили, співголова AUR оприлюднив плани зустрічі з представниками руху «Лікуд», хоча в самому «Лікуді» закликали своїх прихильників уникати будь-яких контактів з AUR.

Максим Суханов

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку